top of page

KULUÇKA / BASIN BÜLTENİ

*Please scroll down for English

İlk gösterimimizi 37.İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz.

 

Başlarken bütçemiz yoktu. Yalnızca film yapmak isteyen küçük bir ekiptik.

Sinemaya olan tutkumuz sayesinde tek hayalimiz için yola koyulduk ve son derece özverili ve özenli bir çalışma sonucu ilk uzun metraj filmimiz Kuluçka'yı ortaya çıkarmayı başardık.

 

"Abartılı bütçelere, proje danışmanlarına ve eğitilmiş aktörlere ihtiyacımız yok. Amatör kelimesi Latince'de "aşık" anlamına gelir ve imkansızlıklar, bir sanatçıya profesyonellerin şiddetle karşı olduğu o özgür alanı sağlar.” Bağımsız ve deneysel filmleriyle bir çok sanatçıya ilham vermiş olan yönetmen Maya Deren'in, 1959 yılında kaleme aldığı "Amateur Vs Professional" başlıklı yazısında geçen bu cümle, Kuluçka'nın bir proje dosyasından bir filme dönüşme sürecinde her zaman hatırımızdaydı.

 

Kuluçka, elimizdeki boş alanda özgürce oynayıp düşlediğimiz gibi kurguladığımız, çokça referansla dolu bir "pastiche"... Aynı zamanda genel geçer kalıpların dışında kalmayı tercih ettiğimiz ve ciddi bir hikayenin gülünç yönlerini öne çıkararak “campy sinema”ya göz kırptığımız, eril iktidarın sınırları dışında gelişen bir kadın masalı... Filmin başrollerini paylaşan Dilara Tekin, Nur Ertem ve Stefani Terziyan başta olmak üzere, kadrodaki bir çok oyuncunun ilk sinema deneyimi olan Kuluçka, bizim için bir yandan da yeni ve farklı projeler yaratmaya devam edeceğimiz uzun bir yolculuğun ilk adımı anlamına geliyor.

 

*Kuluçka 8 aylık bir ön çalışmanın ardından, ekibin ulaşım ve beslenme giderleri dışında başka bir masraf gerçekleştirilmeden toplam 16 günde çekilmiştir. İç çekimler İstanbul'da Bostancı, Nişantaşı ve Beşiktaş'ta; dış çekimler ise Yalova'da Erikli Yaylası'nda yapılmıştır. Film için toplam 48 kişi gönüllü olarak oyuncu ve teknik ekip kadrosunda yer almıştır.

WWW.KULUCKAFILMI.COM

 

TANITIM: KULUÇKA / INCUBATION ( 94 dk, Kurmaca, Türkçe)

 

Gılgamış Destanı, Alice Harikalar Diyarında ve Andersen Masalları, ilk kez “camp” ve “trash” bir atmosferde iç içe geçiyor; paralel evrenler arasında süregiden tuhaf bir yolculuk, mikro bütçeli Kuluçka filminde gün yüzüne çıkıyor.

 

Kuluçka; iki farklı dünyada geçen, çoğu kez tuhaf, zaman zaman da gizemli ve ürkütücü bir masal. Ailesini kaybettikten sonra büyükannesiyle birlikte yaşamaya başlayan Rüya’nın evde bulduğu gizli bir geçit tüm hayatını değiştirecektir. İtalya’ya gitme hayalini gerçekleştirebilmek için para biriktirmeye çalışan Rüya, kaçmaya çalıştığı dünyanın mı, yoksa içinde kaybolduğu düşler ormanının mı daha tehlikeli olduğuna karar veremeyecek duruma gelir. Hayallerine ulaşabilme umuduyla, orman sakinlerinin verdiği görevleri tamamlamaya ve büyükannesinin önüne çıkardığı engelleri aşmaya çalışır.

 

FRAGMAN: https://vimeo.com/228997482

 

Yönetmen Hakkında:

Mehmet Selçuk Bilge, 1983 İstanbul doğumludur. Kabataş Erkek Lisesi ve ardından Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğrenim gördükten sonra; İstanbul Üniversitesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü Yüksek Lisans programından “Sinemada Ütopya ve Distopya: Children Of Men Filminin Göstergebilimsel Çözümlemesi” başlıklı tez çalışmasıyla mezun olmuştur. 2007 yılında Ankara Uluslararası Film Festivali'nde Mr.Unhappy adlı mockumentry ile “En İyi Kısa Film Ödülü”nü kazanan Bilge, farklı tarzlar denediği yeni çalışmaları ile yurt içi ve yurt dışındaki bir çok festivalde yarışmış, en son Rotten (2015) adlı belgesiyle Arnavutluk'ta DocuTIFF En İyi Balkan Filmi ödülünü kazanmıştır. 2007 yılından beri Türkiye'nin önemli sanat akademilerinde oyunculuk eğitimi de veren Bilge, “Kuluçka” adlı ilk uzun metraj filminde oyuncu kadrosunun büyük bölümünü öğrencilerinden oluşturmuştur.

İLETİŞİM: 

kuluckafilmi@gmail.com 

INCUBATION / PRESS RELEASE

 

We are incredibly glad to have our first screening at 37th Istanbul Film Festival.

When we first came together we had no budget. We were just a small team who wanted to shoot a movie.We accomplished our dream, to produce our first feature, Incubation, with great devotion and care thanks to our passion for cinema. During the process of turning Incubation from a project on file into a movie, we always kept Maya Deren’s (an inspiring auteur to many independent and experimental film makers) words from her article titled “Amateur Vs Professional” published in 1959 in our minds:

“The major obstacle for amateur filmmakers is their own sense of inferiority vis-a-vis professional productions. The very classification “amateur” has an apologetic ring. But that very word–from the Latin “amateur”–“lover” means one who does something for the love of the thing rather than for economic reasons or necessity.”

Incubation is a “pastiche” of many references since we had the freedom to construct it however we wanted to. We wink at campy cinema style by highlighting the humorous situations in a serious story. It’s a woman’s story that develops outside the boundaries of patriarchy. Incubation is the first feature film experience to many of the cast including starring actresses Dilara Tekin, Nur Ertem and Stefani Terziyan and it is a first step of a long journey of new and many projects for all of us.

*After a 8 month long pre-production period, Incubation was shot over 16 days without any expenses except the costs of transportation and food for the cast and crew. Interior scenes were shot at Bostancı, Nişantaşı and Beşiktaş in Istanbul, whereas exterior scenes were shot at Erikli Plateau in Yalova. The cast and crew consisted of 48 volunteers.

 

INTRODUCTION: INCUBATION/ KULUÇKA (94 minutes, Fiction, Turkish)

 

The Epic of Tale of Gilgamesh, Alice in Wonderland and Anderson’s Fairy Tales meet “camp” and “trash” for the first time in micro budget movie Incubation, which is a bizarre journey that unfolds between parallel universes.

Incubation is mostly a whimsical, sometimes a mysterious and also a spooky tale set in two different worlds. After she moves in with her grandmother, a mysterious passage will change recently orphaned Rüya’s life. While trying to save money to move to Italy like she dreams, Rüya won’t be able to tell whether the world she tries to run away from or the world she gets lost in the fantasy forest is more dangerous. To achieve her dreams, Rüya has to fulfil the tasks given by the natives of the fantasy forest while she has to overcome the obstacles set by her grandmother.

 

TRAILER: https://vimeo.com/228997482

About the Director:

Mehmet Selçuk Bilge was born in Istanbul, 1983. He graduated from Kabataş High School then from Sakarya University with a licence degree from International Relations. Later he studied Radio-TV and Cinema at Istanbul University, receiving his Master’s degree with a thesis entitled “Utopia and Dystopia in Cinema: Semiological Analysis of Children of Men”. In 2007, Bilge won “Best Short Film” award at Ankara International Film Festival with a mockumentry named Mr. Unhappy. Mehmet Selçuk Bilge has participated in many national and international festivals in which he experimented with different styles. His latest documentary “Rotten” won DocuTIFF Best Balkan Film Award in Albania, in 2015. Bilge has started working as an acting coach in 2007 at many prestigious acting schools. In his first feature film, Incubation, he has chosen to put together a cast that is mostly composed of his students.

Contact:

kuluckafilmi@gmail.com

www.kuluckafilmi.com

bottom of page